Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Lubartowie

Miejska Biblioteka Publiczna

Filia nr 1
ul. 3 Maja 24a

Miejska Biblioteka Publiczna

Filia nr 2
ul. 1 Maja 66/74

Miejska Biblioteka Publicznaul. Lubelska 36

Wystawa z okazji Roku Unii Lubelskiej

W Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Lubelskiej 36 (I piętro), czynna jest nowa wystawa - „Unia Lubelska 1569 r. ”. Okazją do zaprezentowania tej ekspozycji jest przypadająca w tym roku 450. rocznica zawarcia porozumienia pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim. Ponadto uchwałą Sejmu
i Senatu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Unii Lubelskiej.
Unia została przyjęta 28 czerwca, a podpisana 1 lipca 1569 r. na sejmie walnym w Lublinie, ostatecznie ratyfikowana przez króla 4 lipca 1569 r. W jej wyniku powstało państwo określane jako Rzeczpospolita Obojga Narodów posiadające m.in. wspólnego monarchę, herb, sejm, walutę;  zachowano odrębny skarb, urzędy, wojsko i sądy. Akt Unii Lubelskiej przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.
Prezentujemy publikacje książkowe i materiały przybliżające to ważne wydarzenie historyczne.

Unia Lubelska została zawarta 1 lipca 1569 roku, pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim. Była to jedyna tego rodzaju umowa na świecie.
Unia Lubelska połączyła dwa odrębne Państwa w jedno zwane Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Pierwsza Unia polsko-litewska została zawarta 14 sierpnia 1385 roku, na jej mocy Korona Polska i Wielkie Księstwo Litewskie miały wspólnego władcę. Przez następne dwieście lat, Unia ta była zacieśniania a następnie rozluźniania, aż ostatecznie podpisano Unię Lubelską. Główną przyczyną wzmocnienia Unii był brak królewskiego potomka, który kontynuowałby dzieło Jagiellonów.
Wystawa czynna będzie do końca sierpnia w godzinach otwarcia biblioteki.
 

Wakacje z biblioteką

 

Uwaga! Uwaga!

SZANOWNI CZYTELNICY

Informujemy, że w okresie wakacyjnym
- 29 czerwca (sobota) – 31 sierpnia (sobota) 2019 r. -
placówki biblioteki będą czynne w godzinach:

pon. - piątek: 8.30 – 16.00.
środa: 8.30 – 15.00
sobota:
nieczynne

Filia nr 1 (ul. 3 Maja 24a) w poniedziałki
czynna będzie w godz. 10.00. - 18.00.

Zapraszamy! 

Gustaw Herling-Grudziński - 100 rocznica urodzin

W Bibliotece Głównej przy ul. Lubelskiej 36 czynna jest wystawa poświęcona
Gustawowi Herling-Grudzińskiemu (ur. 20 maja 1919 w Kielcach, zm. 4 lipca 2000 w Neapolu). Był pisarzem, krytykiem literackim, dziennikarzem, żołnierzem, więźniem Gułagu; jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej literatury na emigracji. Po aresztowaniu przez NKWD po agresji ZSRR na Polskę, skazany został na pięć lat pobytu w obozach i osadzony w łagrze na Dalekiej Północy, z którego zwolniony został w 1942 roku. Dramatyczne przeżycia z tego okresu znalazły odzwierciedlenie w jego najsłynniejszej książce - "Inny Świat". Rosję opuścił wraz z armią Andersa, walczył pod Monte Cassino. Przez cały okres komunizmu w Polsce pozostał na wygnaniu jako polski emigrant polityczny. Jest Kawalerem Orderu Orła Białego.
Sejm RP ogłosił rok 2019 Rokiem G. Herlinga-Grudzińskiego.
Wystawa z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza wpisuje się jednocześnie w obchody Tygodnia Bibliotek obchodzonego w dniach 8-15 maja.

Zapraszamy!
 

O Bibliotece

Misją naszej biblioteki jest...  więcej...

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Academica

Usługi dla biblioteki dostarcza

Modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubartowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek”

PITax.pl Łatwe Podatki.


Aktualnie Online

Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości 

Bezpieczny Internet w bibliotece

Kontakt

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Adama Mickiewicza
w Lubartowie.

  • Addres: ul. Lubelska 36
    21-100 Lubartów
  • Tel: (81) 8553769
  • Tel: (81) 8552235

Logowanie

Partnerzy

Miasto Lubartów Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich