Narodowe Czytanie 2019 w bibliotece!

W dn. 7 września 2019 r. w Bibliotece Głównej przy ul. Lubelskiej 36 odbyła się VIII odsłona akcji Narodowe Czytanie, której patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
W tym roku Para Prezydencka do wspólnego czytania wybrała osiem polskich nowel. Były to: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza i Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego. Fragmenty wszystkich utworów czytali w naszej bibliotece:
Krzysztof Paśnik Burmistrz Miasta Lubartów, Jakub Wróblewski zastępca Burmistrza, Halina Żeromska przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Lubartów, Danuta Wieczorkiewicz wiceprezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lubartowie, Ewa Szysiak przewodnicząca Hobby Klubu Rękodzieła Artystycznego działającego przy bibliotece. Udział w akcji chętnie wzięli również nasi czytelnicy, laureaci konkursu Czytelnik Roku, wśród nich młodzież oraz przedstawiciele stowarzyszeń - Jadwiga Szalast, Hanna Wąsowicz, Zofia Gregorowicz, Krystyna Kalińska, Elżbieta Wodzińska-Muzyka, Leszek Wójcik, Andrzej Wronowski, Lidia Greguła, Aleksandra Kubiak, Oliwia Misiura, Kinga Zagajska i Bartłomiej Obodziński.
Obecni byli goście -
Maria Kozioł prezes Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, Ewa Sędzimierz dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej oraz Artur Kuśmierzak Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej UM Lubartów, a także nasi czytelnicy.
Na przyniesionych przez uczestników akcji książkach przybiliśmy pamiątkowy stempel, otrzymany z Kancelarii Prezydenta RP.

Dobra pani – Elizy Orzeszkowej

Dym – Marii Konopnickiej