"Jan Kochanowski (1530 - 1584)". Wystawa z okazji 435 rocznicy śmierci.

W bieżącym roku przypada 435 rocznica śmierci Jana Kochanowskiego -  najwybitniejszego polskiego poety doby renesansu,  twórcy polskiego języka literackiego. Urodził się w radomskiej Sycynie, zmarł w Lublinie, pochowany jest w Zwoleniu. Kochanowski jest autorem licznych utworów - począwszy od okolicznościowych wierszy łacińskich, poprzez utwory epickie i lirykę na najwyższym poziomie artystycznym.
Dzięki Kochanowskiemu literatura polska weszła w krąg europejskiej kultury umysłowej, powstał język poetycki bogaty w nowoczesne formy gatunkowe i stylistyczne.  Ogromne wrażenie robi też mnogość wątków tematycznych — od najbardziej osobistych przeżyć wewnętrznych do zagadnień filozoficznych, spraw publicznych i ogólnonarodowych.
W Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Lubelskiej 36 (I piętro) prezentujemy wystawę poświęconą poecie. Eksponujemy m.in. książki znajdujące się w zbiorach biblioteki (w tym oryginalne, wydane w latach trzydziestych  XX w.), reprodukcje fotografii, publikacje okolicznościowe oraz fotogramy przybliżające postać Kochanowskiego. Jedną z ciekawostek jest płaskorzeźba nieznanego autora przedstawiająca poetę, przekazana do biblioteki przez pana Andrzeja Żeromskiego.
Zapraszamy do obejrzenia tej ekspozycji, czynnej do końca października b.r. w godzinach otwarcia biblioteki.