Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Lubartowie

Spotkania autorskie

Spotkanie autorskie z Ewą Nowak

Email Drukuj PDF
Dnia 24.10.2012 r. w Filii nr 2 MBP w Lubartowie odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Nowak, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka z wykształcenia jest pedagogiem terapeutą, współpracuje z redakcjami czasopism VICTOR Gimnazjalista, VICTOR Junior, "13". W 2009 roku zdobyła nagrodę głównej polskiej sekcji IBBY za "Bardzo białą wronę". W spotkaniu uczestniczyła młodzież klasy VI a Szkoły Podstawowej nr 3 i klasy I b Gimnazjum nr 2 wraz z nauczycielami, Anną Zakaszewską i Urszulą Dobosz-Chruścik. Autorka opowiadała młodym czytelnikom o tym, jak można zostać pisarzem, w jaki sposób rodzą się pomysły na książkę, a także o warsztacie literackim. Serdeczność, życzliwość oraz poczucie humoru pisarki sprawiło, że spotkanie wywarło duże wrażenie na młodych czytelnikach, a nawet niektórzy postanowili pójść w ślady Ewy Nowak.
 

Spotkanie z dr Grzegorzem J. Pelicą

Email Drukuj PDF
W dn. 16 września 2011 r. w Oddziale dla Dorosłych odbyło się otwarcie wystawy „Lotnicy Ziemi Lubartowskiej II wojny światowej” oraz promocja książki dr Grzegorza J. Pelicy pt. Bałachowcy Stanisława Lisa-Błońskiego jako przestrzeń refleksji i historyczny dokument”. Ekspozycja została zorganizowana przez bibliotekę we współpracy z Zarządem Miejskim Związku Kombatantów R.P. i Byłych Więźniów Politycznych. Prezentujemy m.in. postacie por. pilota M. Orzechowskiego, ppor. pil. Mieczysława Ligęzy oraz ppor. pil. Jana Ligęzy, brata Mieczysława – wszyscy z Lubartowa, sierż. radiotelegrafisty Z. Taczalskiego z Leszkowic, sierż. pil. S. Wójtowicza z Wypnichy i in. Książki i artykuły stanowiące wystawę pochodzą ze zbiorów biblioteki, zaś dokumenty, fotografie, mundury lotników, modele samolotów i inne eksponaty są własnością instytucji, organizacji i osób prywatnych.

Mieszkańcy miasta mieli także możliwość z zapoznaniem się twórczości dr G. J. Pelicy z Łęcznej – historyka i teologa. Prezentowana jest opracowaniem pamiętnika St. Lisa-Błońskiego, pochodzącego z Puchaczowa, w stopniu kapitana służącego w 1920 r. w armii gen. St. Bułak-Bałachowicza, który dowodził wielonarodowymi ugrupowaniami walczącymi po stronie polskiej w wojnie polsko-rosyjskiej 1919 – 1920. Jeden z oddziałów generała wyruszył spod Lubartowa w sierpniu 1920 r. do ofensywy przeciw bolszewikom. Publikacja została wydana w 2011 r. i będzie dostępna we wszystkich placówkach naszej biblioteki.

 

Paweł Beręsewicz w Filii nr 2

Email Drukuj PDF
24 maja w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubartowie przy ul. 1 Maja 66/74 odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem, autorem książek dla dzieci, absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczem, autorem słowników, opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci. Pisarz jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Swój pierwszy zbiór wierszy "Lalki Dorotki" wydał w 2004 r. Jak wspomniał podczas spotkania z uczniami klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 3, inspiracją do pisania były jego własne dzieci.
W trakcie spotkania autor opowiadał o swoich książkach, rozmawiał z dziećmi o ich ulubionych bohaterach i podkreślał, jak ważną rzeczą jest czytanie. Podczas spotkania można było kupić książkę autora i uzyskać autograf.

A jaki był efekt tego, atrakcyjnego dla naszych najmłodszych czytelników spotkania z pisarzem? Natychmiast zostały wypożyczone wszystkie książki autora z naszej biblioteki...
 

Spotkanie z Aldonem Dzięciołem

Email Drukuj PDF
Podczas I edycji konkursu "Czytelnik Roku" 2010, gościem specjalnym imprezy był Aldon Dzięcioł - poeta, fraszkopisarz, podróżnik i socjolog pochodzący z Lubartowa. Pan Aldon mieszka obecnie we Włodawie. Nasz gość zapoznał uczestników imprezy ze swoją twórczością. W swoich tekstach autor często wraca do swojego ukochanego Polesia. Dzięcioł jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej we Włodawie.

W naszej bibliotece możesz znaleźć wiele publikacji, których autorem jest Pan Aldon Dzięcoł. Już teraz zachęcamy do przeczytania: Lubelska limerykowa kręcioła z dziupli dzięcioła, Przemyślenia bez mydlenia, Pszczela Symfonię, Polesie. Moja Mała Ojczyzna, Na literackiej Lubelszczyźnie.
 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Academica

Usługi dla biblioteki dostarcza

Modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubartowie realizowana jest w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek”

PITax.pl Łatwe Podatki.


Bezpieczny Internet w bibliotece